Питання / Відповідь - Школа верхової їзди Марії Бродської
Контакти
Львів, вул. Клепарівська, 39а (СКА)
(097) 700 62 66

Питання / Відповідь

1. Як вибрати інструктора?

Переваги верхової їзди з персональним інструктором очевидні. Крім того, від вибору інструктора залежить не тільки безпека, але й рівень навчання,майбутній стиль їзди і багато іншого. Сьогодні ми розповімо про нюанси вибору інструктора з верхової їзди.
Практично після першого заняття можна визначити,чи підходить вам інструктор.
Зауважимо, що немає нічого поганого у ситуації, коли інструктор примушує вас декілька разів підряд виконувати одну й ту ж вправу. Це означає, що або у вас щось не виходить й вам потрібно спробувати ще, або ж навпаки – у вас все виходить й інструктор прагне закріпити цей навик.
А тепер, власне, давайте перейдемо до порад при виборі інструктора з верхової їзди :
• При можливості перевірте репутацію і відгуки про інструктора;
• Інструктор повинен доступно пояснювати матеріал .
• Інструктор має бути компетентним і комунікабельним,відповідати на ваші питання;
• Хороший інструктор не повинен бути надмірно самовпевненим і принижувати свого учня                  • Якщо в учня в чомусь немає прогресу, інструктор повинен мати ще й навички психолога, щоб встановити і ліквідувати причину;
• Хороший інструктор справедливо вкаже вам на ваші помилки, та похвалить коли ви виконаєте все правильно;
От і все. Сподіваємося,наші поради допоможуть вам вибрати найкращого інструктора з верхової їзди.

2. Як подолати страх перед конем?

Багато любителів коней іноді побоюються їх. У кожного є своя причина, і її потрібно знайти. Як подолати страх перед конем?

Загалом, коні – ласкаві, ніжні та невибагливі тварини. Але такими бувають лише правильно виховані тварини,які добре знають вершника і довіряють йому.В інших випадках кінь – імпульсивний, полохливий і часто грайливий. Це нормально, адже спочатку  місце коня було в дикій природі.
Ось і виходить, що наша любов до коня іноді поєднується з острахом перед ним. Це, в принципі, нормальна реакція. Кінь – потужна, велика, сильна і швидка тварина.
Як же подолати страх?

Для початку необхідно зрозуміти причину свого страху. Що саме змушує вас боятися коней? Які ситуації здаються вам найбільш страшними? Як реагує ваше тіло в момент відчуття страху? Що відбувається з вашим диханням? Ви завжди боялися коней чи цей страх народився після небезпечної ситуації, пов’язаної з верховою їздою?

Щоб мати силу подолати страх перед конем в першу чергу важливо зізнатися собі і тренеру, що ви боїтеся. Пам’ятайте – це нормально! Мозок і тіло мають інстинкт самозбереження.
Якщо ваші страхи – результат травми, отриманої під час падіння з коня, то дайте собі достатньо часу, щоб фізично і емоційно прийти в норму. Нехай організм знайде силу і впевненість.

Але є страхи іншого типу. Ці страхи ми придумуємо самі, дозволяючи розгулятися уяві закінчити фразу типу “а що якщо …”. наприклад:
– А що якщо кінь мене вкусить …
– А що якщо кінь мене вдарить …
– А що якщо вона мене скине …
– А що якщо кінь спіткнеться і впаде …
– А що якщо кінь стане на диби …
– а що якщо…
Наш мозок з будь-якої дрібниці може зробити велику проблему. Але не треба забувати, що ми в змозі керувати своею уявою.Ставте все, що пов’язано з конем і вами в позитивному ключі!
Важливо знати навіщо ви йдете до коней, яка в вас мета. Наявність мети дає додаткову силу в подоланні страху. Не поспішаючи поміркуйте над цими питаннями і відповідайте на них самі.

Наступним моментом буде визначення власної зони комфорту. Постарайтеся визначити в які моменти ви відчуваєте себе спокійно поруч з конем і в який момент ви починаєте відчувати страх.
Наприклад, ви спокійно відчуваєте себе в сідлі і на землі, коли кінь в амуніції, але починаєте відчувати страх, коли кінь в стійло без вуздечки.
Попросіть тренера прикріпити до вас волонтера, який вміло і впевнено спілкується з кіньми в стійлі,будьте присутні при чистці і сідланні.

Важливо вміти керувати своїм страхом на фізичному рівні. Коли частішає серцебиття, контролюйте його глибокими вдихами: дихайте м’язами живота, глибоко вдихайте через ніс і видихайте через рот. Важливо навчитися вчасно розпізнавати початкові симптоми страху і користуватися технікою поглибленого дихання.
Розширте свої знання про коней: дізнайся що означають їх численні знаки тіла і міміки, що означає те чи інше положення вух, які існують загрозливі пози і знаки, як виглядає розслаблена і задоволена конячка. Не забувай про правила техніки безпеки, перебуваючи поруч з конем. Пам’ятайте про положення тіла коня, які небезпечні для вершника і завжди перебувай на безпечній відстані від заду коня.

Якщо ж ви спокійно спілкуєтеся з конем в стійлі і на землі, але страх викликає їзда верхи, то дії з подолання страху будуть такими:
– Визначаємо зону свого комфорту і той момент, де вона закінчується;
– Поступово робимо незначні вилазки за її межі;
– Глибоке дихання в момент прояву симптомів страху;
– Усвідомлений контроль думок;
– Розширення знань про поведінку, “мову” коня, правильну мотивацію його до роботи.

3. Як підготуватися до верхової їзди?

Заняття верховою їздою останнім часом стали дуже популярні. Причин багато: необхідно зняти стрес, що накопичився за тиждень, спілкування з красивим і розумним тваринам, активні тренування і т.д. Вам залишається тільки приготувати відповідний одяг ( якщо ви досвідчений вершник,тоді це бриджі та чоботи для верхової їзди, якщо ви вершник-початківець,це можуть бути зручні джинси та кросівки. Оренда шолома входить в ціну заняття.) Не забудьте взяти з собою ласощі для скакуна – морквину,яблуко або сушений хліб.

4. Який одяг підходить для заняття?

На перших порах підійдуть будь-які облягаючі штани,які не сковують рухів або джинси. Важливо, щоб вам було зручно.Влітку не варто брати на тренування синтетичні штани,колготки під брюки,шорти та бриджі. Взимку потрібно вибирати такий одяг,який не зберігає тепло, бо шкіра під таким одягом внаслідок тренувань швидко стає мокрою, починає пріти, таким чином, підвищується ризик подразнень.

Майки, футболки,і светри підбираються за таким же принципом. Вони мають бути простими і зручними.Верхня і нижня частини костюма повинні бути простими, без пряжок, замків та інших прикрас, які не несуть в собі ніякого практичного сенсу, а лише чіпляються за все підряд, заважаючи вам, але зате допомагаючи достроково розірвати і зіпсувати річ. Пари кишень, куди можна сховати частування для конячки, цілком достатньо.

Деякі вважають,що краще їздити в рукавичках. Сенс у цьому є, навіть влітку, адже якщо кінь потіє, повід стає мокрим і починає ковзати в руках, це незручно і до певної міри небезпечно – як з точки зору втрати контролю над твариною, так і в плані захисту шкіри рук у разі різкого ривка

Найзручнішим взуттям вважаються чоботи на рівній підошві з невеликим каблуком без шнурків,пряжок та замків на внутрішній стороні.Якщо ви вирішили купити спеціальне взуття для верхової їзди,є кілька варіантів:чоботи або черевики з крагами.Влітку можна їздити тільки в черевиках.Категорично заборонено їздити в літньому взутті, босоніжках, сандалях, що не відповідає вимогам техніки безпеки. Таке взуття в дев’яти з десяти випадків провалюється занадто глибоко в стремено і застрягає.Якщо тренер каже, що не можна сідати в сідло в легких спортивних тапочках, або велить надіти на голову спеціальний шолом – повертаємося до правила: тренер завжди правий.Те ж саме відноситься до техніки безпеки під час знаходження в стайні, поруч з конем і безпосередньо на ньому.Про всі ці нюанси тренер зобов’язаний розповісти до початку заняття.

4. Від чого залежить якість навчання?

Навчання, звичайно, двосторонній процес. Засвоєння знань залежить, як від учня, так і від інструктора. Якість знань – результат професійного підходу тренера. Від мистецтва викладання залежить доволі багато. Можна подумати, якщо учень не готовий, лінується, не хоче сприймати нові знання, то й найкраща на світі методика не допоможе, але… Навіть у цьому випадку можна підготувати і зацікавити людину.
1)Послідовність. Від простого до складного, від складного до ще складнішого. Більшість перешкод у навчанні виникає через порушення послідовності навчання.
Безсистемний підхід в освоєнні будь-якого предмета заплутає будь-яку людину. Якщо ми не підготуємся до наступного етапу навчання чи нового завдання, в результаті отримаємо головний біль і відразу до нових знань.
2) Наочна подача матеріалу. Наочно підносити – значить образно, дуже конкретно,деколи за допомогою свого прикладу та цікавих порівнянь викладати матеріал
3) Простота подачі матеріалу, без хитромудрих слів і понять. Це критерій професіоналізму інструктора. Коли людина компетентна у своїй справі, то і пояснює дуже доступно та зрозуміло.

4)Стимул і заохочення. Важливо пам’ятати,що ви прийшли на тренування навчитися їздити верхи,тож варто час від часу нагадувати собі про свою мету.
Ось ми розглянули основні принципи правильного підходу в навчанні. Порушення цих принципів породжує перешкоди у навчанні. І якість знань безпосередньо залежить від того, наскільки добре ці перешкоди долаються.
Успіхів Вам у навчанні!

5. Для чого потрібен шолом?

Шолом захищає вашу голову при падінні.

6. Чому кінь кладе вуха(щуриться)?

Притиснуті вуха показують, що він злий і намагається зробити так, щоб ви або інші коні не дратували його. Це може супроводжуватися тим, що він буде показувати білки очей і зуби.

7. Чим пригостити коня та як це зробити?

Ви повинні поводитися з конем лагідно, не роблячи різких , поривчастих рухів, ласощі можна давати на відкритій долоні.
Частування для коня — це морква, яблука, сухарі, сушки, цукор.
1. Морква — корисний і потрібний для коня смаколик, її їдять всі коні. Вона повинна бути добре вимита від землі або почищена. Якщо морква велика, можна порізати її  товстою соломкою.
2. Яблука — ріжуться на 4 частини, якщо дрібні, то на 2 частини. До речі, не всі коні люблять яблука, тому якщо конячка відмовилася від них, не сумуйте, інша з’їсть їх із задоволенням.
3. Сухарі — можуть бути куплені або саморобні, головне щоб вони були зовсім сухі і хрусткі. Висушений хліб теж можна (чорний або білий), посипати спеціально сіллю його не треба, так як у кожного коня в стійлі є велика соляна брила.
4. Сушки або бублики.
5. Цукор в кубиках або рафінад — їдять майже всі коні, він їм дуже подобається.
6. Кавун — порізаний великими шматочками, без насіння.
7. Буряк — теж корисне частування.
Чому кінь б ‘є копитом ?
Бити копитом передньої ноги об землю кінь може з різних причин. Якщо б’є несильно, як-би розгрібаючи землю, це може означати, що він хоче щось розгледіти на землі, відсунути те, що заважає йому це зробити.Або випрошує ласощі. Такі ж рухи, але більш різкі й уривчасті, кінь здійснює, висловлюючи своє бажання рухатись вперід.

9. Чому верхова їзда вважається елітним спортом?

Кінний спорт є надзвичайно популярним в світі. Це і скачки, і конкур, і триборство, і виїздка та багато інших дисциплін.
Аж до 16-го століття кінні перегони були “спортом королів” і “елітної забавою”. Так, у Великобританії кінні перегони і розвиток англійської чистокровної породи традиційно входять в сферу інтересів вищих верств суспільства. За часів правління Якова I (1603-1625) офіційні перегони були організовані недалеко від Річмонда в графстві Йоркшир. Крім того, Яків I ввів в ужиток спеціальне мисливське сідло, яке використовувалося потім на міжнародних кінних змаганнях. Король Карл I (1625-1649) фінансував перші перегони “Золотий кубок” в Ньюмаркеті в 1634 році, а з 1667 року скачки там проводилися щорічно.
У 1654 році Олівер Кромвель заборонив скачки, поки король Карл II (1660-1685) не відновив цей вид спорту. З цього часу підвищився розмір призів, а отже, і престиж скачок в Ньюмаркеті.
Королева Анна (1702-1714) зробила дуже багато для розвитку англійської чистокровної породи. Вона сприяла імпорту арабських коней, в тому числі і широко відомого Дарк Арабіана, одного з родоначальників сучасної англійської чистокровної породи. За часів її правління були організовані скачки в Аскоті (1711), в Донкастері і в Йорку.
Цікава історія кросу(стипль-чезу) – скачок з перешкодами, які були особливо популярні в Англії та Ірландії. Ці скачки зазвичай проводилися між двома костелами (від англ. Steeple – шпиль і chase – скачки з перешкодами), причому долаючи відстань між цими костелами, необхідно було перескакувати перешкоди, що зустрічалися на шляху. Спортивні змагання такого роду виникли з аристократичної англійської забави – кінного полювання на лисиць.
Крім британських чемпіонатів, найзнаменитішими змаганнями з стипль-чезу є французький “гранд стипль-чез де Парі” і “Великий пардубицький стипль-чез” в Чехії.
Ще одним популярним кінним спортом є конкур, тобто подолання перешкод. Однин з перших конкурів був організований в 1865 році на Королівському Дублінському кінному шоу. У цих змаганнях оцінювалися стрибки в висоту і в довжину, і крім чисто спортивного інтересу, на них тестувалися стрибкові якості найбільш перспективних мисливських коней. На початку стрибки виконувалися таким чином, щоб вершник нахилявся вперед перед перешкодою і назад після його подолання, оскільки таку манеру подолання перешкод в той час практикувала кавалерія. Сучасний спосіб подолання перешкод ввів відомий італійський спортсмен Фредеріка Капріллі на рубежі 19-го і 20-го століть, який практикується і сьогодні.
Сьогодні, щоб брати участь в змаганнях світового рівня, спортсмену необхідно заплатити чималий внесок. Більшість спортсменів спонсорують спортивні клуби та організації, а також окремі приватні особи. У більшості країн світу скачки і конкур належать до одних з найпопулярніших видів спорту. На місцевих змаганнях спортсмени підвищують свою майстерність і готуються до виступів на вищому рівні.
Однак незважаючи на таку популярність кінного спорту, все ж більшість коней сьогодні розводять лише для задоволення. Для власників коней верхова їзда є, в більшості випадків, приємним хобі. Вони беруть участь в різних кінних парадах і забавах. У мальовничих районах організовуються спеціальні туристичні маршрути для любителів кінних походів. Причому для цих походів часто використовують не чистокровних коней, а аборигенні породи коней і поні. Кінні походи сьогодні організовуються практично по всьому світу: в Росії, Австрії, Іспанії, Шотландії і т.д. Особливою привабливістю відрізняються кінні сафарі, які організовуються в Африці, а також імітація кінних полювань на лисиць, якими славиться Угорщина. Останнім часом популярними стають стилізовані “ковбойські села”, де туристи проживають певний час, їздять верхи, знайомляться з побутом американських ковбоїв, а також насолоджуються театралізованими шоу.

11. Чи може кінь мене вкусити?

Теоритично звичайно може, але всі наші коні є відповідно виховані, тому дотримуючись правил техніки безпеки ви можите не переживати що кінь вас вкусить.

12. Чому коня не можна обходити ззаду?

Злякавшись,кінь може відбити задніми копитами навіть якщо ви знаходитеся за ним.

13. Чому кінь мене не слухає?

Уявіть собі що ви говорите французькою мовою а кінь китайською. Поки ви не вивчите хоч б пару слів з правильною китайською вимовою, коневі при всьому бажанні буде дуже важко вас зрозуміти та послухатись. Це все звісно жарти, але намагайтесь уважно слухати інструктора і виконувати його поради тоді кінь буде вас розуміти та слухатись.

14. Де я можу залишити свої речі?

В нас є власна роздягальня,в якій ви можете переодягнутися та залишити свої речі.

15. Для чого коню підкови?

У процесі приручення коней люди зіткнулися з проблемою зношування копит. Адже коням доводиться жити в неприродних умовах. Коні тепер живуть у конюшні,а не на природі,тому вони рухаються менше, ніж дикі коні, і їх копита стають м’якше. З іншого боку, домашні коні виконують важку фізичну роботу – возять людей, тягнуть за собою вантажі. Крім того, вони змушені періодично ходити по твердому грунті і асфальті. Все це призводить до стертя копит: вони зношуються швидше, ніж відростають.

16. Коли я буду стрибати?

Якщо вершник їде самостійною риссю та галопом, вже почав працювати на жердинах з однаковою легкістю з стременами та без, можна починати стрибати маленькі перешкоди з рисі.

17. Коли я поїду галопом?

Якщо ви придбаєте курс для початківців, розрахований на 10 занять, то в кінці цього курсу у вас буде ознайомче заняття на корді, присвячене галопу .